Dbanie o swoje włosy, które są istotną częścią naszego wizerunku to nie jest luksus, tylko konieczność w „dzisiejszych czasach”
- tempo życia
- stres
- dieta
- zanieczyszczenie środowiska
odbija się na stanie naszych włosów. Ważne jest żeby zadbać nie tylko o łodygi włosa, czyli o część widoczną,(kolor, strzyżenie, fryzura), ale także o jakość naszych włosów, aby rosły zdrowe, nie robiły się coraz cieńsze, nie traciły witalności, elastyczności czyli wszystkiego tego co sprawia że łatwiej nam się układają ,a fryzura jest bardziej okazała.
Stosujemy kremy, maseczki, robimy peelingi, chodzimy do kosmetyczki aby zadbać o twarz i ciało, ujędrnić, spowolnić procesy starzenia.
A włosy ? A skóra głowy? koloryzujemy, suszymy, podrażniamy, nie poświęcamy jej wiele uwagi dopóki nie stwarza problemów. Zapominamy o naszej skórze głowy na której znajdują sie mieszki włosowe gdzie pełną parą odbywa się wzrost i produkcja nowych włosów . Do czasu !
Chcąć cieszyć się pięką fryzurą i ładnymi włosami nie możemy zapominać, że tylko odpowiednie odżywianie i pielęgnacja skóry głowy, mieszków włosowych zapewni nam osiągnięcie tego celu.
Dbanie o włosy oznacza dbanie o cały organizm, gdyż wszelkie nieprawidłowości, niedobory, procesy chorobowe odbijają się szkodliwie na stanie naczej czupryny.
Pamietajmy o tym, by robić regularnie odpowiednie badania lekarskie, zwrócić uwage na poziom cukru, stan wątroby, morfologię, zbadać stan tarczycy, hormonów płciowych itd.
Odpowiednie odżywianie i dobra zdrowa dieta jest bardzo ważna. Regularne nawadnianie organizmu sprawi że poprawi się nam metabolizm i przemiana materii, a także wchłanialność substancji odżywczych. W niektórych przypadkach można wspomóc się odpowiednią, dobrą suplementacją na bazie naturalnych substancji odżywczych.
Warto też stosować zabiegi pielęgnacyjne, choćby podstawowe, jak np. peeling skóry głowy, który odblokuje ujścia mieszków włosowych , poprawi wchłanialność substancji odżywczych zawartych w dobrej jakości szamponach lub/oraz ampułkach.
Zwrócmy uwagę na jakość szamponów używanych do mycia głowy, pamietając o zasadzie: szampon dobieramy do skóry głowy a adżywkę do włosów.
Dobry szampon nie powinien zawierać SLS- ów, (drażniące substancje pieniące), jak najmniej lub wcale sodium chloride czyli soli, (ma działanie wysuszające też może podrażniać), dobrze też by nie zawierał parabenów lub tylko podstawową, niewielką ich ilość (są to konserwanty). Powinien przywracać równowagę skórze głowy i zawierać substancje odżywcze pochodzenia naturalnego.
W okresach obniżonej odporności, ogólnego osłabienia organizmu lub nawet profilaktycznie możemy dodatkowo zastosować odpowiednie ampułki wzmacniające, zwłascza w sytuacji sezonowego nadmiernego wypadania.
Dobrym pomysłem jest odwiedzenie Trychologa i badanie mikrokamerą, nawet jak nie mamy jakiś dużych problemów, żeby dowiedzieć się jaki jest stan naszej skóry głowy i naczyń krwionośnych, jak pracują gruczoły łojowe, czy mieszki włosowe nie są za bardzo zapchane wydzieliną łojową i dobrać odpowiedni program pielęgnacji kosmetycznej zanim problemy sie nasilą lub w ogóle powstaną.
Tak jak każdy musi dobrać odpowiedni krem do swojej cery, tak również do pielęgnacji skóry głowy i włosów powinniśmy stosować odpowiednie produkcty i Trycholog z pewnością pomoże nam je dobrać.
Do mojego gabinetu często trafiają osoby z podrażnioną, a nawet łuszczącą się skórą po „domowych” kuracjach różnymi olejami, nalewkami, a nawet cebulą. Chcemy zadbać o nasze włosy, tylko nie zawsze wiemy jak. To co było dobre dla naszych babć czy mam nie zawsze będzie dobre i dla nas, bo żyjemy w innym środowisku, jemy inne jedzenie, mamy inną wodę, inne powietrze, niestety nie zmieniło się to na lepsze
Nie zawsze też pomoże nam to co pomogło koleżance bo możemy mieć inną wrażliwość skóry głowy, inaczej mogą pracować nasze gruczoły łojowe, inne poziomy hormonów i zupełnie inne schorzenia w organizmie.
Dlatego aby skutecznie i odpowiednio zadbać o swoje włosy i skórę głowy pamiętajmy że Trycholog jest specjalistą który może nam w tym pomóc.
Specjalista Trycholog
Renata Modzelewska
Komentowanie jest wyłączone.