Jak zatrzymać nadmierne wypadanie włosów po ciąży?

Jak zatrzymać nadmierne wypadanie włosów po ciąży?

Wypadanie włosów po przebytej ciąży jest jednym z najczęściej spotykanych przyczyn wypadania włosów.

W ciąży, zależnie od trymestru występują najczęściej korzystne zmiany we wzroście włosów. Często możemy się nacieszyć bardziej gęstymi i grubszymi włosami, niestety zjawisko to jest przejściowe.

Pod wpływem działania dużego stężenia estrogenów w drugiej połowie ciąży dochodzi do przedłużenia fazy anangenowej (fazy wzrostu) włosów, które pozostając w tej fazie wyraźnie gęstnieją. Proces ten jest odwracalny. Po rozwiązaniu stężenie estrogenów zmniejsza się i większość mieszków włosowych przechodzi gwałtownie do fazy katagenu (spoczynku) i telogenu (wypadania). Skutkuje to zwiększonym wypadaniem włosów, a czasem nawet łysieniem poporodowym. Zwiększona utrata włosów zwykle jest bardzo wyraźna, ponieważ tracimy te, które naturalnie  wchodzą w fazę telogenu i te, które powinny wypaść w czasie ciąży. Stan taki może utrzymywać się dość długo, zwykle jednak odrost włosów zaczyna wracać do normy już po kilku miesiącach.

Pamiętać należy że podczas ciąży, porodu i karmienia działają jeszcze inne czynniki, które mogą przyczyniać się do zwiększonej utraty włosów.

Mogą to być również czynniki psychiczne, urazowe, a także stany niedoboru witamin i minerałów – jeśli nie są odpowiednio uzupełniane za pomocą odpowiedniej bogatej w nie diety – lub ewentualnie naturalnych suplementów, aby zapewniały prawidłowy rozwój płodu, później dziecka oraz spełniały warunki zapotrzebowania dla matki.

Jak zatem powinnyśmy radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów po ciąży?

Pomimo zwiększonego wypadania podczas mycia i czesania, nie powinno się dopuszczać do stanu silnego przetłuszczania się skóry głowy, gdyż wtedy wypadanie włosów nasila się.

Wskazane jest mycie dobrym szamponem zawierającym naturalne substancje odżywcze, przeznaczonym do włosów osłabionych i wypadających. Delikatne masowanie głowy podczas mycia szamponem przez kilka minut, pozwala składnikom odżywczym  wniknąć do mieszka włosowego i cebulki włosa

Najlepiej byłoby zastosować cały zestaw w skład, którego wchodzi:

  • delikatny peeling enzymatyczny w celu oczyszczenia skóry głowy i udrożnienia mieszków włosowych z zalegającego sebum.
  • Szampon zawierający naturalne witaminy i minerały wspomagające odrost włosów.
  • ampułki do kuracji wzmacniającej włosy.
  • Kuracja taka trwa zazwyczaj około 3 miesiące

Pamiętać należy również o delikatnym czesaniu bez nadmiernego szarpania i ciągnięcia przy modelowaniu i stylizacji.

Nie można zapomnieć także o zbilansowanej diecie, która będzie uwzględniała wymagania dla noworodka podczas karmienia piersią, ale także dla matki. Tak by uzupełniać niedobory witamin (zwłaszcza z grupy B) mikro i makro elementów, biotyny, białka.

  • cynk, miedź, żelazo – można je znaleźć między innymi w rybach, jajkach, także w zielonych warzywach
  • witaminy z grupy B – można znaleźć w razowym pieczywie i makaronach, kaszy , niełuskanym ryżu.
  • Wapń – produkty mleczne, nabiał

Czas odgrywa tu znaczącą rolę – trzeba przygotować się na przejściowy okres nadmiernej utraty włosów.  Nie należy martwić się zbytnio, gdy nasze włosy po ciąży chwilowo nie są  tak ładne i zdrowe, jak wcześniej.  (Stres nie jest naszym sprzymierzeńcem).

Po około 6-9 miesiącach od porodu, organizm wraca do równowagi, a nasze włosy zaczynają powoli odrastać.

Niekiedy jednak stan nadmiernego wypadania włosów po ciąży utrzymuje się dłużej, włosy ulegają znacznemu przerzedzeniu i postępuje ono nadal.

Warto w takim przypadku rozważyć wizytę u doświadczonego Trychologa, który podczas wnikliwej konsultacji i badaniu skóry głowy trychoskopem pomoże określić przyczynę, oraz zaproponuje współpracę z odpowiednim specjalistą lekarzem, by nie doszło do dużych i ciężkich do usunięcia ubytków włosów.

Komentowanie jest wyłączone.

Top Open

Umów się na wizytę

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Umów się na wizytę