Osłabienie włosów, stopniowe przerzedzanie się czupryny oraz w konsekwencji łysienie stanowi  nie lada problem wśród wielu nowoczesnych facetów.

Często traktowane jest jako zmniejszenie atrakcyjności i/lub oznaka starzenia się. Najczęstszą przyczyną, która powoduje osłabienie i utratę włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe.

Pierwsze oznaki łysienia androgenowego widoczne w obrazie mikrokamery  to

 • ścienczenie łodygi  włosa,
 • zanik podwójnych i potrójnych jednostek włosowych.
 • skrócenie fazy anagenowej (faza wzrostu włosa)
 • miniaturyzację mieszka,

Cofanie się przedniej linii włosów, powstawanie zakoli, oraz łysienie na szczycie głowy, gdzie mieszki włosowe najbardziej podatne są na wpływ androgenów zauważalne jest przez samego klienta „gołym okiem”

Za przyczynę łysienia tego typu uważa się genetyczną nadwrażliwość receptorów androgenowych znajdujących się przy mieszkach włosowych na dihydrotestosteron (DHT), który jest pochodną męskiego testosteronu.

zdjęcie mieszków włosowych ……

Łysieniu typu męskiego często towarzyszy przetłuszczanie skóry glowy i schorzenia z tym związane, takie jak łojotok i łupież, będące wynikiem nadmiernej pracy gruczołów łojowych spowodowanej między innymi wysokim poziomem testoseronu.

Ponieważ za przemianę testosteronu w DHT odpowiedzialny jest enzym 5-alfa-reduktaza, w związku z tym, najczęściej stosowane w leczeniu łysienia androgenicznego są leki hamujace jego działanie.

Leki takie powinny być używane wyłącznie przez mężczyzn po ukończeniu 18 roku życia.

Preparaty zawierające MINOXIDIL np. Loxon 2% lub 5%, Piloxidil, Regaine

Substancja czynna tych preparatów była używana pierwotnie jako lek na nadciśnienie. Została ona dopuszczona jako środek na porost włosów, gdyż zauważono, że po zastosowaniu u pacjentów z nadciśnieniem, jako działanie uboczne występuje lepszy porost włosów.

Zastosowany na skórę głowy , zwieksza przepływ krwi co powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych.

Jednak  skutki uboczne jakie do tej pory poznano  mogą się zdarzyć dość często przy stosowaniu tej substancji w preparatach na łysienie i są nastepujące:

 • podrażnienie skóry,
 • swędzenie,
 • stany zapalne skóry.
Na pierwsze efekty powinniśmy poczekać, jak we wszystkich preparatach przeciwko łysieniu ok 3 miesiące.
W mojej praktyce trychologicznej często spotykam się z opiniami,  że na początku stosowania włosy zaczynają wypadać we wzmożonym tempie, a po zakończeniu kuracji,  nawet  pomimo doraznej poprawy,  stan włosów znów pozostawia wiele do życzenia.
Niestety często zdarza się również, że podczas kuracji faktycznie skóra głowy jest mocno podrażniona i swędzi.
Zdjecie …………

Finasteryd i działający podobnie Dutasteryd:

Finasteryd jest traktowany jako syntetyczny steryd. Ma za zadanie zapobiegac przekształcaniu się testosteronu w dihydrotestosteron poprzez hamowanie działania enzymu 5-alpha-reduktazy. Jest lekiem doustnym, stosowanym także przy leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Ponieważ obie te substancje wpływają na gospodarkę testosteronem są dedykowane tylko dla mężczyzn.

Działanie zarówno finasterydu jak i dutasterydu nie polega na spowodowaniu odrastania włosów, a jedynie znacznie spowalniają proces wypadania. Dlatego terapia jest najskuteczniejsza u mężczyzn , u których proces łysienia dopiero się zaczyna.

Kuracja powinna trwać 12 miesięcy. Możliwe znane skutki uboczne stosowania finasterydu, oraz fakt że po odstawieniu preparatu wypadanie włosów zwykle powraca, powoduje, że dość ostrożnie pwinno się sięgać po tego typu preparaty

Znane możliwe skutki uboczne stosowania finasterydu u mężczyzn to m.in.:

 • impotencja
 • zmniejszenie popędu płciowego
 • zwiększenie piersi
 • depresja
 • czasem reakcje uczuleniowe takie jak np. wysypka

Pamiętajmy że stres, zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu także znacznie przyczynia się do utraty włosów. Powoduje zaburzenia w gospodarce hormonalnej, wpływa na krążenie krwi w skórze głowy, a także powoduje nadmiernie napięcie skóry glowy.

Podczas wykonywania zabiegów trychologicznych zwłaszcza u mężczyzn często obserwuję zjawisko nadmiernie napiętej skóry głowy na koronie i szczycie. Odpowiedni masaż oraz stymulacja zakończeń nerwowych znajdujących się w tkankach pokrywających głowę potrafi wprowadzić organizm w stan relaksu i stanowi doskonałe antidotum na stres….link

Doświadczony Trycholog wie jednak że istnieją  również  sprawdzone i  skuteczne preparaty trychologiczne na bazie substancji naturalnych hamujących wypadanie wlosów i wspomagających ich odrost.  co to są preparaty trychologiczne ?

Preparaty takie w naturalny i bezpieczny sposób przywracają równowagę skórze głowy, poprawiają metabolizm mieszka włosowego usprawniają krążenie powodując długotrwałe efekty, dbają kompleksowo o stan skóry głowy , gdyż tylko na zdrowej i zadbanej skórze będą mogły rosnąć dorodne włosy.

Zawierają w swoim składzie między innymi:

 • substancje kojące podrażnienia jak np. panthenol.
 • substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym, dostarczające w naturalny sposób odpowiednio dobrane składniki oczyszczające, jak np. olejek z liści drzewa herbacianego,  oczyszczanie i pielęgnacja 
 • zapobiegające nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy i włosów (lawenda, wyciąg z gorzkiej pomarańczy)
 • uszczelniające i uelastyczniające naczynia krwionośne ( róża stulistna )  przeciw przetłuszczaniu
 • zapobiegające powstawaniu łupieżu (pirokton olaminy) przeciwłupieżowe  
 • pobudzające wzrost włosa  np. arnika górska
 • zapobiegajace wypadaniu (papryka roczna)  wzmacnianie i odżywianie włosów 
 • silnie odżywiające i jednocześnie hamujace działanie enzymu 5-alpha-reduktazy np. pokrzywa o której cudownych właściwościach pisałam tutaj: zalety pokrzywy

Prawidłowa kuracja trychologiczna nie powinna opierać się tylko i wyłącznie na produktach do pielęgnacji , istotną częścią takiej kuracji są indywidualnie  dobrane zabiegi przynoszące naprawdę dobre rezultaty:

Nie można zapominać też o odpowiednio zbilansowanej diecie. Ważne jest dostarczanie wszystkich potrzebnych organizmowi witamin i minerałów, ale także unikanie nieodpowiednich obciążających nasz system trawienia i usuwania toksyn pokarmów.

Jest to bardzo istotne zwłaszcza wtedy, gdy osłabieniu i utracie włosów towarzyszy również przetłuszczanie i łupież.

O roli żywienia dla włosów i nie tylko pisałam tutaj : zakwaszenie

Dla profilaktyki łysienia ważne jest, aby jak najwcześniej reagować na każdy niepokojący  sygnał ze strony naszych włosów, gdyż szybka i prawidłowa reakcja przynosi zawsze o wiele lepsze efekty niż borykanie się z problemem, który zaistniał już wiele lat temu.

Warto poddać się konsultacji trychologicznej i badaniu mikrokamerą, aby sprawdzić stan naszych mieszków włosowych i skóry głowy, tak by można było określić czy warto poddać się kuracjom i zabiegom, czy też lepiej pomysleć o innych formach odzyskania włosów (przeszczep, systemy integracyjne).

Podczas konsultacji klient dowie się na ile jest możliwe odzyskanie włosów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przy bardziej zaawansowanym łysieniu androgenowym efekty kuracji są uzależnone od indywidualnej odpowiedzi organizmu oraz, że odzyskanie włosów takich, jakie się miało w latach nastoletnich raczej nie będzie możliwe.

Jeżeli dostosujemy nasze oczekiwania do możliwości naszego organizmu oraz kuracji i zabiegów możemy uzyskać zaskakująco dobre rezultaty.

Efekty ok. 6 – miesięcznej kuracji trychologicznej: 1 x w tygodniu infuzja tlenowa + odpowiednio dobrane serum

Komentowanie jest wyłączone.

Top Open

Umów się na wizytę

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Umów się na wizytę